Pozyskiwanie surowców

Do produkcji wysokiej jakości produktów spożywczych, konieczne jest, abyśmy posiadali dostęp do składników z różnych zakątków świata. Jednakże zdajemy sobie sprawę, że wiąże się to z ogromną presją – takie działania mogą bowiem stanowić zagrożenie dla ekosystemu i lokalnych społeczności. Z tego powodu zobowiązujemy się do odpowiedzialnego pozyskiwania surowców naturalnych.

Odpowiedzialne pozyskiwanie surowców

W Puratos wiemy, że odpowiedzialne pozyskiwanie surowców jest kluczowym elementem etycznego handlu. Uważamy, że konsumenci mają prawo oczekiwać, by spożywane przez nich produkty były pozyskiwane i produkowane z zastosowaniem uczciwych praktyk. Dlatego też cenimy sobie szczerą współpracę ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w łańcuch dostaw.

Nasze cele

W związku z tym, że zawsze staramy się w sposób odpowiedzialny pozyskiwać surowce, przyświecają nam główne cele:

  • wybieranie surowców, opakowań i sprzętu przyjaznych środowisku, przynoszących korzyść społeczeństwu oraz zapewnienie korzystnego stosunku jakości do ceny
  • wspieranie dostawców, którzy podzielają naszą misje dążenia do zrównoważonego rozwoju

ZOBOWIĄZANIE W ZAKRESIE POCHODZENIA JAJ

Dobrostan zwierząt jest jednym z naszych priorytetów i stanowi część naszego ogólnego podejścia do CSR.

Do 2025 roku 100% jaj i produktów jajecznych wykorzystywanych przez Grupę Puratos będzie pochodzić z hodowli alternatywnych  do chowu klatkowego, wszędzie tam, gdzie grupa jest obecna.

Zaangażowanie to wpisuje się w wizję Grupy Puratos, zgodnie z którą jako dostawcy składników piekarniczych, cukierniczych i czekoladowych, tam gdzie jest to możliwie i w momencie kiedy jest to możliwe, zastępujemy surowce pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał czy jaja, roślinnymi odpowiednikami.

Aby wesprzeć tę wizję, Puratos opracował różne rozwiązania, w tym:

  • Sunset Glaze, glazura piekarnicza UHT, będąca alternatywą dla produktów zawierających jaj kurze. (W 2019 roku sprzedaliśmy tonaż odpowiadający około 250 milionom jaj, co daje roczną produkcję 1 000 000 kur).
  • Mimetic, nowa generacja tłuszczów gwarantujących smak prawdziwego masła, tradycyjnie stosowana do przygotowania rogalików, ciast i ciastek, pozwala ograniczyć zużycie tysięcy ton masła rocznie.
  • Ambiante, bezmleczna polewa UHT, specjalnie zaprojektowana do dekoracji ciast, zastępuje z roku na rok tysiące ton śmietany produkowanej z mleka krowiego.

Cacao-Trace

Cacao-Trace to program poświęcony bezpośredniej współpracy z rolnikami w celu zapewnienia stałej i zrównoważonej produkcji kakao. Zakłada on własny system certyfikacji i podlega corocznemu audytowi przez niezależny podmiot zewnętrzny. Obecnie program ten działa w Wietnamie oraz na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej, wkrótce jednak planujemy rozszerzyć ten projekt na inne kraje Afryki Zachodniej i tereny południowo-wschodniej Azji.

SEDEX

Puratos jest członkiem pozarządowej organizacji SEDEX (Supplier Ethical Data Exchange) dążącej do zwiększenia poziomu odpowiedzialności i etyczności w zakresie globalnych łańcuchów dostaw. 

RSPO

Puratos jest członkiem organizacji Roundtable for Sustainable Palm Oil (RSPO) – jedynego globalnego systemu certyfikacji zrównoważonej produkcji oleju palmowego. Obecnie 20 naszych placówek w Europie, USA, Australii uzyskało certyfikat RSPO. W bliskiej przyszłości planujemy powiększyć tę liczbę.