Trend na pieczywo z ziarnami

24 lip 2020

Rzemieślnicy
Produkty
Sieci handlowe
Innowacje i różnorodność
HORECA
Koszty i wydajność
Wiedza o konsumentach
Spokój ducha
Piekarnictwo
Przemysł
Wyroby Gotowe

Konsumenci są coraz bardziej świadomi i mają coraz większe oczekiwania w stosunku do produktów piekarniczych w kontekście zdrowia. Odpowiedzią na ten trend jest oferowania pieczywa, którego głównym składnikiem jest pełne ziarno. Już 2018 roku aż 41% konsumentów na całym świecie zadeklarowało, że spożywa  produkty pełnoziarniste kilka razy w tygodniu *.

Czym jest pełne ziarno?

Jest to całe ziarno, złożone jest z otrębów, zarodka i bielma. Otręby są otoczką wokół ziarna i są pełne błonnika. Zarodek w wyniku kiełkowania może przekształcić się w roślinę. Zawiera on witaminy, białko i minerały oraz kwasy omega-3. Największą część ziarna stanowi bielmo. Dostarcza zarodkowi niezbędnych składników odżywczych i energii do wzrostu, ponieważ zawiera węglowodany, białka oraz witaminy i minerały. (**) (***)

Dlaczego pieczywo zawierające pełne ziarno jest lepsze dla Ciebie?

Aby uznać, że pieczywo jest pełnoziarniste, musi zawierać ponad 30% składników z pełnego ziarna w przeliczeniu na całkowitą suchą masę produktu i większy udział składników pełnoziarnistych niż składników powstałych z rafinowanego ziarna. Ponieważ chleb pełnoziarnisty zawiera więcej składników pochodzących z pełnego ziarna obejmującego jego wszytskie 3 elementy (zarodek, bielmo, osnowa), mówi się, że jest zdrowszy.

  • Otręby dostarczają błonnik, witaminy z grupy B, minerały, takie jak żelazo i białko.
  • Zarodek jest pełen minerałów, witamin z grupy B, witaminy E i innych fitochemikaliów.
  • Bielmo zawiera węglowodany, białka i niewielkie ilości witamin z grupy B.

Uważa się, że chleb pełnoziarnisty jest zdrowszy, ponieważ zawiera więcej składników odżywczych niż chleb oparty na rafinowanych ziarnach.

Skąd pochodzą pełne ziarna?

Produkty pełnoziarniste zawsze były częścią naszej diety. Dopiero podczas rewolucji przemysłowej, wraz z rozwojem nowych technologii mielenia, pojawiły się rafinowane ziarna, co oznacza, że ze wszytskich elementów składowych ziarna wykorzystywan jest tylko bielmo. Rafinowane ziarna zyskiwały na popularności, ponieważ pozwalały na wypiekanie białego chleba o delikatniejszej strukturze i dłuższej niż poprzednio przydatności do spożycia, pomimo tego, że charakteryzuje się ono niższymi wartościami odżywczymi niż chleb pełnoziarnisty.

Dzisiaj produkty pełnoziarniste powracają na stoły! Konsumenci są bardziej świadomi zdrowia, ale nie chcąc rezygnować ze smaku i przyjemności jedzenia, dokonują bardziej zrównoważonych wyborów żywieniowych i starają się wzbogacać swoja dietę o zdrowe składniki. Więc naturalnie zwracają się ku produktom pełnoziarnistym! Jedna trzecia konsumentów aktywnie poszukuje pełnych ziaren na liście składników (****) spożywanych produktów. 64% przebdanych konsumentów uważa, że zawartość pełnego ziarna sprawia, że chleb jest smaczniejszy i zdrowszy! (*****)

Jak przygotować najlepszą ofertę produktów zawierającyh pełne ziarna

Obecnie na rynku znajdziemy bogatą ofertę pieczywa z ziarnami. Jak więc możesz upewnić się, że Twoje pieczywo pełnoziarniste jest najlepsze w swojej klasie na rynku? Ziarna, kiełki ziaren i nasiona Puratos są miękkie i soczyste, zapewniają fantastyczny smak i aromat pieczywa. Dzięki nim miękisz pozostaje wilgotny i świeży, skórka pozostaje chrupiąca, a pieczywo zachowuje dużą objętość. 

W Puratos posiadamy różne rozwiązania dostępne do produkcji pieczywa ziarnistego, każde z nich wyróżniające się wyjątkowymi cechami pod względem wygody użycia, elastyczności, wszechstronności i oświadczeń żywieniowych:

Softgrain to gama ziaren i nasion oraz skiełkowanych ziaren, która posiada wszystkie zalety produktów pełnoziarnistych oraz zapewnia dodatkową naturalną świeżość i doskonały smaki! Te gotowe do użycia pełne ziarna i nasiona  gotowane i moczone w zakwasie, pozwolą Tobie stworzyć innowacyjną i zróżnicowaną gamę produktów piekarniczych.

Sproutgrain to kiełkujące i sfermentowane pełne ziarna i nasiona, które są wyjątkowym sprzymierzeńcem zarówno dla zdrowia, jak i smaku. W Puratos dodajemy dodatkowy etap fermentacji, aby nadać ziarnom jeszcze bardziej fantastyczny smak!

Puravita to nasza marka najlepszych w swojej klasie rozwiązań do pieczywa ziarnistego. Dzięki Puravita nasi klienci wypiekają fantastyczne w smaku pieczywo ziarniste o ulepszonym profilu odżywczym i autentycznym rzemieślniczym wyglądzie. Wszystkie mieszanki marki Puravita są wyjątkowe, ponieważ zawierają najlepsze unikalne składniki Puratos (mąki specjalne, pełne ziarna oraz skiełkowane ziarna) oraz najnowsze technologie (technologia enzymów CL, zakwasy i słody) oraz są z "czystą etykietą".

* Badanie Puratos "wholegrain", 2018
** https://wholegrainscouncil.org/whole-grains-101/whats-whole-grain-refined-grain
*** https://crudomabuono.com/mulino-a-pietra-casalingo/
**** Badanie Taste Tomorrow, 2019
***** Badanie Taste Tomorrow, 2019

Interesuje Cię, jak Puratos może pomóc Ci zaoszczędzić czas i poprawić jakość pieczywa pełnoziarnistego? Skontaktuj się z nami!