Żywność Roślinna: od niszy do rewolucji

10 sty 2023

Badania i Rozwój
Wiedza o konsumentach

To, co zaczęło się jako oddolny wysiłek przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt, przekształciło się w rewolucję żywnościową. Dzisiaj konsumenci dokonują wyborów, które są zarówno dla nich dobre, jak i zrównoważone dla planety. Kojarzą produkty roślinne ze zdrowiem, ale coraz częściej ze zrównoważonym rozwojem, tworząc roślinne alternatywy - żywność według własnego wyboru.

Według badań przeprowadzonych przez Spoonshot dla Puratos zdrowie, zrównoważony rozwój i dobrostan zwierząt są kluczowymi czynnikami napędzającymi trend spożywania produktów bazujących na roślinach.

Rozmowy online na temat zrównoważonego rozwoju w kontekście produktów roślinnych wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy dwukrotnie (37,5%) w stosunku do produktów roślinnych i zdrowia (15,8%), co sprawia, że zrównoważony rozwój jest ważnym tematem do rozważenia.

Produkty roślinne to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu spożywczego. Konsumenci czują potrzebę zmian! Wprowadzanie na rynek produktów roślinnych w piekarniach i cukierniach stale rośnie. Przyglądamy się liczbie nowych produktów w piekarniach i cukierniach w ciągu ostatnich 10 lat: piekarnicze rosną o 32% rok do roku, a produkty cukiernicze o 24%[1].

OPARTY NA ROŚLINACH: ZDROWY I ZRÓWNOWAŻONY?

Czy zatem rozwiązania roślinne są zdrowsze? Zdrowie jest głównym powodem, dla którego konsumenci wybierają opcję roślinną. 56% konsumentów uważa, że żywność pochodzenia roślinnego jest zdrowsza niż żywność pochodzenia zwierzęcego[2]. W niektórych krajach zmiany wzorców żywieniowych dopiero się pojawiają, podczas gdy w innych tendencja ta szybko się nasila. Niemniej jednak dowody dotyczące długoterminowego wpływu diety wegetariańskiej i wegańskiej na zdrowie pozostają niekompletne[3]. Tak więc przejście z diety zwierzęcej na dietę roślinną nie wystarczy, aby uzyskać całkowicie zdrową dietę. Z drugiej strony uprzywilejowane zbilansowane posiłki na bazie roślin to wielki krok w kierunku dobrego zdrowia. W setkach badań wykazano, że zwiększone spożycie żywności pochodzenia roślinnego, takiej jak produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, owoce i warzywa, wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca, cukrzycy typu 2, otyłości i innych schorzeń[4]. .

A jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, 60% konsumentów twierdzi, że żywność pochodzenia roślinnego ma pozytywny wpływ na środowisko[5].

Wierzą, że przechodząc na dietę bardziej opartą na roślinach, mogą nie tylko poprawić warunki życia siebie i zwierząt, ale także uczynić świat lepszym miejscem, ponieważ uznają, że produkty pochodzenia zwierzęcego często zużywają coraz więcej zasobów niż produkty pochodzenia roślinnego. Wiele badań i prognoz wykazało, że odejście od produktów pochodzenia zwierzęcego może znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, zużycie wody i ilość odpadów.

DOŁĄCZ DO NAS I ZRÓB POZYTYWNE JUTRO, JUŻ DZIŚ!

W odpowiedzi na rosnącą troskę konsumentów o dobrostan zwierząt i zapotrzebowanie na roślinne alternatywy, zidentyfikowane w badaniu Taste Tomorrow, piekarze coraz częściej pozyskują produkty bardziej zrównoważone, starając się zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Nasza oferta produktów roślinnych umożliwia tworzenie pysznych wypieków poprzez zastąpienie jaj, masła i innych składników mlecznych roślinnymi alternatywami, dzięki czemu klienci i konsumenci mogą czerpać radość z czynienia dobra bez uszczerbku dla smaku, konsystencji, jakości lub bezpieczeństwa.

 

Zastąpienie masła, jajek i mleka może nie wydawać się łatwe w pieczeniu. Aby pomóc Ci zacząć, zebraliśmy tutaj nasze najlepsze roślinne rozwiązania dla piekarni, cukierni i czekolady. Przeczytaj na ten temat więcej tutaj 

[1] Innova - Bakery (Bread & Bread products + Cakes - Pastries & Sweet Goods) – vegan positioning – Global – 230522

[2] Taste Tomorrow 2021 (Agree + Totally agree) “plant-based food is healthier than animal-based food”

[3] https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/349086/WHO-EURO-2021-4007-43766-61591-eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y

[4] https://www.pcrm.org/good-nutrition/plant-based-diets

[5] Taste Tomorrow 2021 (Agree + Totally agree) “plant-based food has a positive impact on the environment”