Pieczenie bez dwutlenku tytanu i bez kompromisów dla smaku i tekstury dzięki rozwiązaniom Puratos.

Zgodnie z niedawnym ogłoszeniem EFSA (Europejski urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), dwutlenek tytanu, znany również jako E171, nie jest już uważany za bezpieczny jako dodatek do żywności. Oznacza to, że producenci żywności muszą znaleźć alternatywę, jednocześnie dbając o jakość i konsystencję swoich produktów. 

W Puratos spodziewaliśmy się zakazu TiO2 i możemy zaoferować szeroką gamę składników, takich jak nadzienia kremowe, kremy budyniowe, glazury, lukry, polewy czekoladowe, wszystkie bez dwutlenku tytanu.

TiO2 ZMIANY W POSTRZEGANIU

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących dwutlenku tytanu (TiO2), naturalnie występującego tlenku tytanu, pochodzącego z minerałów. Ze względu na swój kolor i właściwości TiO2 jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym jako dodatek (E171). Nadaje jasny biały odcień potrawom, takim jak cukierki, lukier, dekoracje do pieczenia i ciast, białe sosy i inne.

W ostatnich latach toczyły się dyskusje na temat bezpieczeństwa tego dodatku. EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) oceniał dwutlenek tytanu już w 2016 r., jednakże uzyskano wtedy niejednoznaczne wyniki, które wymagały dokładniejszego zbadania i większej ilości dowodów. W związku z tym przeprowadzono kolejne testy naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć nanocząsteczki dwutlenku tytanu i ich interakcję z żywymi komórkami. Po raz pierwszy wytyczne EFSA dotyczące nanotechnologii zostały zastosowane do oceny bezpieczeństwa dodatków do żywności. 

W następstwie nowych dowodów dotyczących wlaściwości TiO2,  w maju 2021 r. EFSA stwierdził, że E171 nie jest już uznawany za bezpieczny, gdy jest stosowany jako dodatek do żywności. Po spożyciu doustnym wchłanianie cząstek TiO2 jest niskie, jednak mogą one gromadzić się w organizmie i mogą szkodzić naszemu zdrowiu. W związku z tym EFSA nie może ustalić bezpiecznego poziomu dziennego spożycia dwutlenku tytanu jako dodatku do żywności. 

W styczniu 2022 r. spowodowało to potwierdzony zakaz stosowania E171 w produktach, które mają być wprowadzane do obrotu w UE-27 od 2022 r., z okresem przejściowym do 7 sierpnia 2022 r. Sprzedaż wcześniej wyprodukowanych wyrobów gotowych może być kontynuowana przez cały okres ich przydatności do spożycia, ale zapasy produktów B2B zawierających TiO2 nie mogą być już wykorzystywane po 7 sierpnia 2022 r. do produkcji nowych gotowych produktów. Zakaz ten stawia szereg wyzwań przed przedsiębiorstwami i producentami żywności, zarówno dużymi, jak i małymi. Istnieje potrzeba usunięcia składników zawierających dwutlenek tytanu bez uszczerbku dla smaku, tekstury i wyglądu ich produktów.

ROZWIĄZANIA PURATOS BEZ DWUTLENKU TYTANU (E171): ŚWIETNY NATURALNY WYGLĄD, TEN SAM EFEKT

Bezpieczeństwo konsumenta ma dla Puratos ogromne znaczenie. Dlatego spodziewaliśmy się zakazu TiO2  i pracowaliśmy nad opracowaniem rozwiązań bez dwutlenku tytanu (E171) i  bez kompromisów w zakresie smaku i tekstury.

Usuwanie TiO2 rzadko jest prostym procesem: gdy ten dodatek zostanie wyeliminowany z listy składników, utrzymanie właściwości, kosztów i ogólnego wyglądu produktów może być zagrożone.  Dziś oferujemy pełną gamę rozwiązań bez dwutlenku tytanu, o naturalnej atrakcyjności wizualnej, zapewniających brak utraty funkcjonalności: nadzienia kremowe, kremy budyniowe, a także glazury, lukry i polewy czekoladowe do dekoracji. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych rozwiązaniach bez Tio2?

Skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem lub przy pomocy przycisku poniżej:

Dopasujemy rozwiązania do Twoich potrzeb.