Sprawdź, co kryje się za kostką Twojej ulubionej czekolady

28 cze 2023

Zobowiązania
Czekolada

Cacao -Trace zmienia rzeczywistość na plantacjach kakaowca

Czekolada to jeden z najpopularniejszych przysmaków. Zdecydowana większość z nas ma z jej smakiem wyłącznie pozytywne skojarzenia. To właśnie ona towarzyszy nam w chwilach relaksu, świętowania, bywa elementem prezentu dla bliskiej osoby czy wyrazem wdzięczności. Nie za każdą kostką czekolady stoi jednak pozytywna opowieść o farmerach, którzy dostarczają do Puratos cenny surowiec

   

Poznaj Sylwestre i plantację ziaren kakaowca prowadzoną przez jego rodzinę. To przedsiębiorstwo może funkcjonować na różne sposoby. W Puratos wierzymy, że dzięki programowi Cacao Trace za coraz większą liczbą kostek czekolady będą stać wyłącznie dobre historie. Błędne koło Nasz bohater to dwudziestoletni chłopak mieszkający w niewielkiej wiosce Gobroko (Wybrzeże Kości Słoniowej). Razem z pozostałymi członkami swojej rodziny pracuje na plantacji kakaowców, którą  wiele lat temu założył jego dziadek. Sylwestre nie jest przekonany, czy praca rolnika zapewni mu dostatnie życie. Obserwuje członków rodziny i nabiera przekonania, że to raczej wycieńczające i niskopłatne zajęcie. Sprawdźmy, skąd w młodym plantatorze tyle niepewności i niepokoju. Kakaowiec uprawiany jest na niewielkich, rodzinnych plantacjach znajdujących się w zaledwie kilku krajach w Afryce, Azji, Ameryce Środkowej i Południowej. Niestety nadal zdecydowana większość rolników żyje w ubóstwie oraz z ograniczonym dostępem do podstawowych zasobów: opieki zdrowotnej, edukacji czy czystej wody. Z powodu niewystarczającej liczby szkół oraz dużej odległości łości pomiędzy nimi także nauka bywa luksusem. Nasz bohater już jako dziesięciolatek zaczął pomagać rodzinie w pracy na  plantacji. Sylwestre nie jest wyjątkiem – także inne dzieci z jego  wioski i pobliskich miejscowości zamiast uczęszczać do szkoły, pomagają rodzicom.

Z czym aktualnie mierzy się jego rodzina, prowadząc plantację? 

Plagi szkodników, choroby drzew, uboga gleba i zmiany klimatyczne – to tylko niektóre z wyzwań, które stoją przed rolnikami uprawiającymi kakaowce. Część z nich nie ma też odpowiednich usprawnień, funduszów oraz wiedzy potrzebnej do stosowania  nowoczesnych technik rolniczych. Te czynniki przekładają się na  małą wydajność plantacji. Niski wolumen produkowanych ziaren  to bezpośrednia przyczyna niewystarczających do godnego życia  przychodów (nie wspominając o rozwoju plantacji czy edukacji jej  pracowników). Podnoszenie cen ziaren nie jest złotym środkiem na te kłopoty (plony są nadal bardzo niewielkie, a wypłata niska).  Wszystko to powoduje, że wielu plantatorów tkwi w błędnym kole, z którego jak dotąd trudno było się wydostać. Czy Sylwestre może zrobić cokolwiek, żeby polepszyć swoją sytuację i podnieść jakość życia? Przenieśmy się w przyszłość i sprawdźmy, co mogłoby się stać, gdyby jego plantacja dołączyła  do programu Cacao Trace realizowanego przez Puratos.

Wiemy, jak pomóc

W Puratos od 1988 roku oferujemy czekoladowe rozwiązania pod trzema markami:

Belcolade, Carat i Chocolanté. Jesteśmy zatem w naturalny sposób związani z wytwórcami kakao. Mamy świadomość, że nadal, pomimo zaangażowania organizacji charytatywnych, rzeczywistość większości plantacji kakaowca wygląda tak jak na farmie  Sylwestre'a. Z potrzeby pomocy  rolnikom

oraz poczucia społecznej odpowiedzialności opracowaliśmy program Cacao Trace oraz zaprojektowaliśmy skuteczny mechanizm  wspierania plantatorów i ich rodzin. W jaki sposób pomagamy? Przede wszystkim gwarantujemy premię  jakościową wszystkim plantatorom, którzy dostarczają wysokiej  jakości surowiec (zgodny z wytycznymi Puratos). Premia jakościowa, którą plantacja Sylwestre'a dostaje od Puratos, może stać się kluczowa, to dzięki niej rodzinne przedsiębiorstwo w perspektywie czasu będzie mogło pozwolić sobie na rozwój, pogłębianie  kompetencji czy zaangażowanie nowych technologii. Miesięczna wysokość premii jakościowej, którą otrzymują rolnicy z krajów, gdzie  działa program Cacao Trace, wynosi od 250 do niemal 400 dolarów.

Oprócz premii jakościowej rodzina Sylwestre’a otrzyma bonus  czekoladowy. Jak działa ten mechanizm pomocy? Czekoladowy bonus w wysokości 10 eurocentów pobieramy od naszych klientów za każdy sprzedany kilogram czekolady Cacao Trace (czyli takiej, która została wyprodukowana z wysokiej jakości surowca i dzięki pracy rolników). Puratos pieniądze te w całości przekazuje plantatorom i ich lokalnym społecznościom. 18% bonusu przekazywane jest w gotówce, pozostałe 82% natomiast wypłacane jest w formie projektów społecznych i trafia do społeczności danego rolnika. To mieszkańcy danej miejscowości decydują o tym, jakie mają potrzeby i w jaki sposób wykorzystać zebrane fundusze.

   Przykładowo: wartość rocznego czekoladowego bonusu (zarówno tego, który trafia w ręce rolników, oraz tego, który polepsza jakość życia w społecznościach we wszystkich krajach, gdzie działa program Cacao Trace) w 2020 roku wynosiła 500 000 dolarów, w 2021 roku było to nieco ponad 1 000 000 dolarów, w 2022 roku ponad 1,5 miliona dolarów. Plantacja Sylwestre'a jedynie dzięki bonusowi w ciągu roku zyska 2-5 dodatkowych miesięcznych dochodów. Te pieniądze nie tylko poprawią jakość życia całej rodziny, pozwolą także Sylwestre'a na pogłębianie wiedzy i stopniowe optymalizowanie pracy w gospodarstwie. Jak dotąd w lokalnych społecznościach dzięki bonusowi wybudowano 5 szkół i aż 12 dodatkowych sali lekcyjnych, a 6500 dzieci wyposażono w niezbędne przybory szkolne. Jedna ze szkół powstała właśnie w Gobroko – miejscowości, w której mieszka nasz bohater. Zbudowano też 2 szpitale położnicze oraz 65 instalacji wodnych, dzięki czemu zwiększono dostęp do wody pitnej.

Dla Sylwestre’a i jego rodziny oznacza to lepszą jakość życia: jego dzieci zyskają znacznie ułatwiony dostęp do edukacji, mają szansę urodzić się w odpowiednio wyposażonym szpitalu, a on sam nie będzie musiał martwić się o dostęp do ujęcia pitnej wody. Wyobraźmy sobie zatem, że plantacja rodziny Sylwestre’a bierze udział w programie Cacao Trace. Przede wszystkim osiąga dzięki temu wyższe zarobki, zyskuje też możliwość inwestowania w edukację, a to pozwala na polepszanie jakości produkowanych ziaren i usprawnianie zbiorów. Uczestnictwo w programie umożliwia rozwijanie przedsiębiorstwa i jego pracowników. Sylwestre będzie mógł poszerzać swoje kwalifikacje dzięki szkoleniom prowadzonym regularnie przez Puratos, jego dzieci nie będą już musiały wybierać między pracą na rodzinnej plantacji a nauką – na samym Wybrzeżu Kości Słoniowej od 2020 do 2022 roku dzięki Cacao Trace ufundowano 6500 stypendiów edukacyjnych dla dzieci rolników. 

Chcemy kupować produkty tworzone w etyczny sposób

Sylwestre to oczywiście fikcyjna postać, choć wzorowana na realnych ludziach, z którymi Puratos oraz Cacao Trace współpracuje w ramach programu. Obie wersje rzeczywistości: zarówno ta, która jest trudna i pozbawiona perspektyw, jak i ta, w której plantacje kakao stopniowo zamieniają się w dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwa, są prawdziwe. Programem Cacao Trace objętych jest dziś ponad 15,2 tysiąca rolniczych rodzin w Meksyku, Kamerunie, Ugandzie, Wietnamie, Papui Nowej Gwinei oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej i Filipinach. Rolnicy zyskują perspektywy rozwoju, a klient czekoladę o najlepszym smaku oraz, co nie bez znaczenia, pochodzącą z etycznego źródła. Cacao-Trace to program, który realnie zmienia rzeczywistość wielu ludzi na całym świecie – zarówno tych, którzy produkują ziarna kakaowca, jak i tych, którzy sprzedają docelowy produkt, czyli czekoladę. Ostatecznie także ci, którzy są na końcu tej historii i uwielbiają smak czekolady, mogą być spokojni o etyczny sposób jej produkcji.