Zdrowie i dobre samopoczucie w dobie koronawirusa

Niestety, obecnie wszystkich dotyka kryzys. Wybuch Covid-19 na całym świecie wpłynął na codzienne życie ludzi w niespotykany dotąd sposób. W ciągu zaledwie kilku miesięcy pojawienie się tego wirusa zmusiło do zamknięcia szkół, części biur, sklepów oraz fabryk. Linie lotnicze są uziemione. Wielu z nas poddaje się domowej kwarantannie.

To naturalne, że ludzie mogą się martwić i czuć się przytłaczeni taką sytuacją, szczególnie gdy ciągle słyszymy o alarmujących relacjach w mediach dotyczącech rozprzestrzeniania się wirusa. Jest już jasne, że Covid-19 wpływa nie tylko na osoby, których wyniki testów są pozytywne: jego zasięg jest znacznie bardziej rozpowszechniony i prawie wszyscy doświadczają wzrostu lęku i stresu, spadku aktywności fizycznej i spadku interakcji społecznych wynikających z przymusowych ograniczeń.

Jednak niewielkie zmiany wprowadzone do naszej codziennej rutyny mogą częściowo złagodzić negatywny efekt tymczasowego zamknięcia, do którego jesteśmy zmuszeni. Oto lista nawyków: KONTUNUUJ, POPRAW, PRZESTAŃ, które pomogą nam zadbać o siebie i innych w tych trudnych czasach.

Kontynuuj

Zdrowe odżywianie

Chociaż nie mamy twardych dowodów na to, że istnieją składniki, które mogłyby zmniejszyć ryzyko ostrych infekcji, takich jak Covid-19, wiemy jednak, że zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie dla utrzymania silnego układu odpornościowego i pozytywnego nastroju. Czy wiesz, że dieta bogata w błonnik (produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa) pomaga zmniejszyć ogólny poziom wystąpienia stanów zapanych ciała i może przyczyniać się do obniżenia prawdopodobieństwa wystąpienia objawów depresyjnych? [1] [2].

Wspólne spożywanie posiłków

Jeśli mieszkasz z jedną lub większą liczbą osób, jedz co najmniej jeden posiłek razem każdego dnia, nie wpatrując się w tym czasie w ekran telewizora, czy telefonu, chyba że urządzenia te służą Tobie do spożywania wspólnego posiłku z bliskimi na odległość. Czy wiesz, że częstotliwość śniadań rodzinnych jest pozytywnie związana z kilkoma czynnikami determinującymi prawidłową dietę, takimi jak większe spożycie owoców i pełnych ziaren oraz niższe ryzyko nadwagi / otyłości? [3].

Uprawianie sportu.
W Internecie dostępne są darmowe materiały ze wskazówkami jak ćwiczyć w domu. Nie musisz wychodzić z domu ani używać drogiego sprzętu, aby efektywnie uprawiać sport. Wszyscy doskonale wiemy, jakie korzyści płyną z uprawiania sportu, ale czy wiesz, że według wyników niedawno przeprowadzonej ankiety Eurobarometru, istnieje znaczący i pozytywny związek między ćwiczeniami a satysfakcją z życia [4]. Jak mawiali starożytni „Mens sana in corpore sano” (W zdrowym ciele zdrowy duch).

Regularny sen.

Spróbuj budzić się i chodzić spać mniej więcej o tej samej porze. Harmonogram zasypiania utrzymuje zrównoważony rytm snu / czuwania, który nie tylko pomaga nam uzyskać głębszy, spokojniejszy sen, ale także reguluje apetyt i nastrój. Czy wiesz, że duże wahania długości snu z dnia na dzień - ponad średni czas snu - jest związana ze słabą jakością snu i złym samopoczuciem? [5].

[1] Swann, Olivia G., et al. "Dietary fiber and its associations with depression and inflammation." Nutrition reviews (2019).
[2] Miki, Takako, et al. "Dietary fiber intake and depressive symptoms in Japanese employees: the Furukawa Nutrition and Health Study." Nutrition 32.5 (2016): 584-589.
[3] Larson, Nicole, et al. "Eating breakfast and dinner together as a family: associations with sociodemographic characteristics and implications for diet quality and weight status." Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics 113.12 (2013): 1601-1609.
[4] Dolan, Paul, Georgios Kavetsos, and Ivo Vlaev. "The happiness workout." Social indicators research 119.3 (2014): 1363-1377.
[5] Lemola, Sakari, Thomas Ledermann, and Elliot M. Friedman. "Variability of sleep duration is related to subjective sleep quality and subjective well-being: an actigraphy study." PloS one 8.8 (2013).

Popraw

Twoje umiejętności kulinarne.

Niech obecna sytuacja zmobilizuje Cię do powrotu do gotowania zdrowszych posiłków dla siebie i rodziny.
Czy wiesz, że spożywanie domowych posiłków więcej niż pięć razy w tygodniu znacznie zwiększa spożycie owoców i warzyw, zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania prawidłowego BMI i zmniejsza o 28% prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi ?[6].

Twoja procedura mycia rąk.
Oprócz kasłania lub kichania w chusteczkę oraz unikania wychodzenia z domu, mycie rąk jest „starą” skuteczną metodą, która pomaga nam zapobiegać wszelkiego rodzaju infekcjom wirusowym, takim jak wirus grypy. Czy wiesz, że aby być skutecznym, należy myć ręce mydłem i wodą lub dezynfekatorem rąk przez co najmniej 20-30 sekund? Łatwo jest to zrobić, śpiewając dwukrotnie piosenkę "Sto lat". [7].

[6] Mills, Susanna, et al. "Frequency of eating home cooked meals and potential benefits for diet and health: cross-sectional analysis of a population-based cohort study." International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity 14.1 (2017): 109.
[7] https://www.unicef.org/coronavirus/everything-you-need-know-about-washing-your-hands-protect-against-coronavirus-covid-19
[8] Paton, Douglas, and Melanie Irons. "Communication, sense of community, and disaster recovery: a Facebook case study." Frontiers in communication 1 (2016): 4.

Więzi społeczne

W okresie strachu, niepewności i izolacji (zarówno fizycznej, jak i społecznej) musimy wzmocnić nasze poczucie wspólnoty, łącząc się i wspierając.

Czy wiesz, że podczas katastrofy pożarów buszu w Tasmanii w 2011 r. społeczność, która zawiązała się się wokół fanpage na Fecebook Tassie Fires - We Can Help odegrała kluczową rolę w zapewnieniu skutecznej komunikacji? Pomagała także ludziom nawiązywać nowe i głębokie relacje, lepiej zarządzać poziomem stresu i poprawiać ogólne samopoczucie psychiczne [8].

Przestań

Nadmierna ekspozycja na wiadomości z mediów.

Wybierz konkretne pory dnia, w których będziesz otrzymywać aktualizacje, i upewnij się, że pochodzą one z wiarygodnych źródeł. Nadmierna espozycja na wiadomości płynące z mediów może zwiększyć poczucie strachu i niepokoju. Czy wiesz, że według najnowszych badań, wiadomości na temat Covid-19 z mediów społecznościowych, najprawdopodobniej cząsto są informacjami wymyślonymi? [9]

 

Negatywne myślenie.

Skoncentruj się na dobrych rzeczach w swoim życiu i pamiętaj: można nauczyć się pozytywnego myślenia. Możesz zacząć od małego, koncentrując się na obszarze, który Twoim zdaniem można łatwo zmienić, dając sobie pozwolenie na uśmiech, nawet w stresujących czasach, otaczając się pozytywnymi ludźmi i ćwicząc pozytywne myślenie i wypowiadanie się.

Czy wiesz, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca ludziom mediów, aby akcentowali w swoich przekazach informacje na temat pozytywnych historii, prezentowali zdjęcia miejscowej ludności, która doświadczyła koronawirusa i wyzdrowiała lub która wspierała ukochaną osobę w okresie choroby i chętnie dzieli się swoim doświadczeniem? [10] [11].

Więcej informacja jak Puratos zmaga się z covid-19

Zgodnie z wytycznymi władz lokalnych na całym świecie, Puratos podjął wszelkie wewnętrzne środki niezbędne do poprawy zdrowia i bezpieczeństwa naszych pracowników i partnerów biznesowych, a także do dalszego zapewniania produkcji i dostawa naszych produktów do wszystkich naszych klientów.

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami.

Artukuł powstał w oparciu o naszą najlepszą wiedzę, którą w tym momencie posiadamy.